Kromě young fantasy jsou mými oblíbenými knihami ty patřící do žánru sci-fi. Dystopické romány, avšak zároveň také young adult. Jsou to například série jako je Labyrint, Divergence nebo Hunger Games, ty mě rozhodně nenechávají chladnou.
A právě titulu, který jsem zmínila jako poslední, bych se ráda věnovala v tomto díle Knižní doporučenky. Příběh odvážné Katniss, která se rozhodně zachránit svou sestru před arénou smrti přirost spoustě lidí k srdci. Stal se bestsellerem a já se tomu vůbec nedivím. Podle těchto knih byla dokonce natočena i neméně úspěšná filmová tetralogie.
Už dříve jsem Vám představovala prequel k této sérii – Baladu o ptácích a hadech – jejíž děj se točí okolo prezidenta Snowa, který v Katnissině době vládne celému Panemu. Tato kniha vypráví příběh mladého Snowa a odhaluje nám tak, proč se z něj stala osoba, která se z něj stala. Toto dílo se pyšní propracovanější psychologií postav než trilogie Hunger Games. Čím nás může tato série inspirovat?
Hunger Games je antiutopický román, ve kterém se jeho autorce podařilo reálně vykreslit soudobou společnost. Je to skvěle napsané vyprávění v přítomném čase, který je na psaní těžší než čas minulý.
3 věci, které Vás tento příběh může naučit
Jak psát v přítomném čase
Hunger Games je příběh psaný v přítomném čase, který je čím dál tím populárnější, avšak je v něm těžší psát než v čase minulém. Autorka to však zvládá na jedničku a může tímto pro Vás být skutečnou inspirací. Vyprávění v přítomném čase v jejím podání nepůsobí vůbec nudně, suše a kostrbatě, jako se to často u použití přítomného času stává.
Ba naopak. Vyniknou zde benefity přítomného času a ten nejhlavnější je ten, že vše, co se Katniss děje, prožíváte s ní. Zrovna teď. V tomto čase. Díky tomu se ještě více ponoříte do děje a do prožívání hrdiny.
Jak vytvořit dystopický svět
Suzanne Collinsové se podařilo v této trilogii vytvořit opravdu komplexně fungující svět. Myslí opravdu na všechno. Na historii svého světa i postav které v něm vystupují, na rozdíly mezi sociálními vrstvami, krajinu, ve které se příběh odehrává i konkrétní místa… Hodně se zaměřuje na vnitřní svět hrdiny, který napoví, jak on vnímá svět, do kterého se narodil.
Vše má provázané dohromady a dává to hlavu a patu. Prostě to funguje.
Jak psát skvělé popisy
Popisů v těchto knihách najdete opravdu hodně. Dle nich můžete poznat, jak moc komplexně vytvořila autorka svět, do kterého vsadila příběh statečné Katniss. Jde opravdu do detailu, ať už jde o popis místa, na kterém se její hrdinové nacházejí, nebo o jídlo, které mají na stole před sebou.
Nejen, že vytvořila propracovaný svět a umí jej skvěle popsat, a to tak živě, až se na tomto místě opravdu ocitnete, že ochutnáte pokrmy, které autorka popisuje, ale co je velmi důležité, ví, jak tento svět představit očima mladého člověka, který v něm žije tak, aby to působilo opravdu reálně a uvěřitelné a vtáhlo Vás to do děje. Poznáte tak ale také charakter postav.
A jak to máte Vy, zasazujete své příběhy do reálného světa, nebo si tvoříte svůj vlastní, dystopii či fantasy?