„Přece nemůžeš napsat knihu pomocí AI. To už pak není tvoje dílo.“
Tuto větu v různých obměnách jsem četla už nespočetněkrát v různých spisovatelských skupinách – a ta moje není výjimkou. Reakce na tuto otázku bývají ostré a velice emotivně zabarvené. Mnozí autoři se rozčilují, že si to někdo vůbec dovolí navrhnout a mluvit o tom – a proč by tak vůbec měl dělat.
Co to vlastně znamená být autorem (nejen spisovatelem) v době digitálních technologií? Umělá inteligence nemusí být konkurencí, stejně jako vznik fotografie zcela nezničil výtvarné umění. Může být parťákem. A lidský hlas – ten bude vždy nenahraditelný.
Jaké jsou mé osobní zkušenosti?
Já sama jsem dlouho umělou inteligenci nepoužívala, v žádných oblastech svého života. Ne proto, že bych byla tak zásadně proti, ale protože jsem k ní prostě neměla vztah, byla to pro mne novinka, jedna velká neznámá. Netušila jsem, na co bych ji vlastně vůbec mohla a měla používat, k čemu by mi mohla být.
Pak jsem ji párkrát ze zvědavosti vyzkoušela a byla jsem velice mile překvapená výsledkem. Postupně jsem došla k závěru, ke kterému jsme se dobrali v diskuzi s jedním kamarádem: použití umělé inteligence velice šetří čas. Vzpomněla jsem si na psaní jedné scény do svého fantasy románu. Potřebovala jsem, aby působila autenticky, i když se jedná o fiktivní svět. A tak jsem s pomocí AI studovala historické pozadí.
To, co bych jinak studovala týdny a dlouho ladila, aby to znělo dobře a bylo vhodné zrovna pro můj příběh, pro tuto konkrétní scénu, jsem měla díky diskuzi a spolupráci s AI hotovo do hodiny. Neuvěřitelná úspora času. Pokud zrovna nemáte kamaráda historika nebo žádného neznáte, netušíte, koho byste měli oslovit a nepíšete zrovna naučnou knihu o historii, diskuze s AI dokáže nahradit lidský vhled – aspoň na úrovni prvotního náhledu a inspirace.


Když přestane být umělá inteligence strašákem a stane se pro Vás nástrojem, otevře se Vám díky ní obrovské množství možností.
Lidský faktor: proč je stále nenahraditelný
Tím důvodem jsou emoce. AI nikdy nezažila lásku, nejrůznější ztráty a vnitřní boje, radosti života a drobná zklamání… Může tedy sice navrhnout inspiraci a podat nejrůznější návrhy, ale protože nemá zkušenost být člověkem, nemůže dát příběhu tu hloubku, kterou jim můžete dát jenom Vy.
Autentický hlas autora, jeho jedinečný styl, osobní zkušenosti a intuice – to jsou aspekty, které AI nemůže nahradit. Může být nápomocná, ale nikdy nebude nositelem příběhu. Ten je Váš. A bude vždy.
Praktické využití AI při psaní – jak ji zapojit efektivně
Když přestane být umělá inteligence strašákem a stane se pro Vás nástrojem, otevře se Vám díky ní obrovské množství možností. Tady je několik praktických způsobů, jak ji můžete jako autoři využít – a přitom zůstat tvůrci svého příběhu:
1. Rešerše bez hodin googlení nebo týdnů hledání v knihách
Potřebujete zjistit, jak vypadal Londýn v roce 1850? Jak funguje pilotování malého letadla? Nebo co by řekl japonský mnich v určité situaci? AI Vám během několika minut nabídne strukturované informace – a Vy se můžete soustředit na to nejdůležitější: jak to celé ztvárnit po svém.
Já takto řešila téma jídla v mém fantasy světě: lidé trpí hladem, ale zároveň se pořádá okázalá hostina. Národ žije na severu, a přesto má bohatou tradici. Potřebovala jsem, aby to celé působilo věrohodně – AI mi pomohla se inspirací.

2. Tvorba osnovy nebo vývoj děje
Máte nápad, ale příběh se Vám rozpadá pod rukama? Můžete se obrátit na kamaráda, rodinného příslušníka, zkušeného betačtenáře či redaktora – anebo využít služeb umělé inteligence. AI Vám pomůže vytvořit kostru děje, promyslet dějové oblouky, motivace postav a dát chaosu řád –rozhodování a samotná tvorba však zůstává na Vás.
Nezapomeňte, AI je jen nástroj, pouze jedna z možností, kterou můžete při své kreativní tvorbě využít. Stejně jako rozhovor s jiným člověkem, i ona může pomoci utřídit myšlenky a nabídnout Vám možný směr. Tvořit však musíte už sami.
3. Dialogy a „nakopnutí“ při tvůrčím bloku
Stalo se Vám někdy, že jste jen seděli a zírali na prázdnou stránku a nic nepřicházelo? Zkuste popsat situaci nebo charakteristiku postavy a nechte AI nabídnout Vám několik variant, jak by mohl rozhovor nebo scéna začít. Můžete z nich vycházet, kombinovat je nebo je odmítnout – ale proces se pohne.
TIP: Pokud Vám toto nevyhovuje, můžete vyzkoušet journalingovou metodu dialogu s postavami. Napojte se na ně, ptejte se jich, zahrňte je do kreativní tvorby. Pokud příběh bude vycházet ze samotných postav, bude autentičtější než ten, který budete vymýšlet na sílu a ohýbat jejich jednání podle toho, co se Vám hodí do příběhu.
4. Experimenty se stylem a žánrem
Chceš zkusit detektivku, i když píšeš běžně romantické příběhy? Nech si ukázat vzorovou scénu v daném stylu. Nejde o kopírování, ale o rozšíření tvé autorské palety.
5. Marketingové texty, anotace a názvy
AI zvládne během pár minut vygenerovat několik variant názvů knihy, anotací nebo reklamních sloganů – a Vy si můžete vybrat nebo je použít jako odrazový můstek.

Co používání AI neznamená – a co naopak ano
Používání AI neznamená, že jste líní. Neznamená to, že nejste „opravdovými autory“. Neznamená to, že jste podvedli čtenáře nebo se vzdali vlastní tvorby.
Naopak – znamená to, že si chráníte svou energii, čas i kreativitu. Znamená to, že se učíte novým způsobům práce a zůstáváte otevřeni vývoji. A že dokážete rozlišit, kdy Vám nástroj pomáhá a kdy by Vám mohl nahradit – a to je ten čas, kdy převzít kontrolu nad kreativním procesem do vlastních rukou. AI tady není od toho, aby za nás napsala knihu. To pak ztrácí kreativní činnost smysl, že ano?
Otázka autorství? Je tedy jednoduchá: autorem jste Vy, pokud jste to Vy, kdo rozhoduje, kdo kombinuje, kdo tvoří směr a význam. Pokud AI použijete pouze jako rozšíření své tvůrčí kapacity nebo jako pomoc při rešerši, je dílo a jeho tvorba stále Vaše.
Transparentnost? Je fajn být otevření, pokud Vám AI pomohla. Ale nemusíte mít pocit, že se máte za co omlouvat. Stejně jako nepíšete rukou na papír husím brkem, ale používáte klávesnici a Word. Jak jsem zmínila už v článku výše, AI je pouze jedním z nástrojů a my máme díky ní větší možnost volby, které použijeme ve svém kreativním procesu v danou chvíli my sami.
Buďme otevření
Technologie se mění. Svět se díky nim mění. Ale lidské příběhy? Ty zůstávají. AI může být jen dalším nástrojem, který nám pomůže je vyprávět – rychleji, s větší lehkostí a někdy i s větší radostí.
Pojďme tedy být otevření. Neznamená to vzdát se svých zásad. Znamená to najít nové způsoby, jak se tvůrčímu procesu věnovat s lehkostí, která nám zůstane věrná. A možná právě díky AI budeme mít více energie na to, co nás na psaní baví nejvíc – tvořit.