Léčivá moc psaní

O psaní se již dávno ví, že má terapeutický účinek, spousta spisovatelů toho využívá a své psaní bere nejen jako způsob, jak vypovědět příběh, ale také jako možnost jakési terapie. 

Nová knížka od Rupi Kaur Vás dovede do Vašeho vnitřního světa. Možná si říkáte, že to s psaním knihy až tak nesouvisí, ale jak už jsem mockrát referovala, vlastními zápisky můžeme obohatit příběhy a tím je učinit reálnějšími, uvěřitelnějšími, dodáme jim na autenticitě. 

Léčivá moc psaní je člověku průvodcem na cestě zpět k sobě. Je to pečlivě sestavená sbírka cvičení navržených tak, aby vám pomohla prozkoumat trauma, ztrátu, zlomené srdce, lásku, rodinu, léčení a oslavu sebe sama.

– popis z KNIHY DOBROVSKÝ

Knížka funguje zároveň jako pracovní list, je v ní zároveň místo na poznámky. Pokud ale hodláte cvičení opakovat, nebo prostě jen neradi píšete do knihy, můžete si je okopírovat, nebo psát do vlastního osobního deníčku. 

Kniha má velice jednoduché grafické zpracování, což dle mého názoru nerozptyluje od úkolu, ke kterému je určena – tedy ke zkoumání vlastního nitra. Co chybí na ilustracích, do kniha dozajista dožene na přidané hodnotě, kterou předává. A co že v ní najdete?

Před šedesát pět nejrůznějších cvičení, ve kterých budete zkoumat své vlastní nitro z těch nejdůležitějších stran. Instrukce v knize podané jasně a srozumitelně. 

Kniha má čtyři části:

  • Bolest
  • Láska
  • Konec
  • Léčení

Nemusíte být spisovatel, aby Vám kniha byla k užitku, ale dle mého skromného názoru a vyjádření výše může spisovatelům velice pomoci, a to jak s tréninkem samotného psaní, kdy mám zkušenost, že jak o nic nejde (a jakože vlastní tvorbu bere spisovatel často tak moc vážně, že to drhne), tak to jde velice snadno a tím, že je člověk neustále v kontaktu s psaním, a to jakýmkoli, nevypadne z psacího rytmu. 

Je to taky jeden ze způsobů, jak vyzrát na spisovatelský blok a rozhodně je to krok vpřed proti prokrastinaci. Nikdy nevíte, kdy se Vám i takovéto osobní autentické zápisky budou hodit. Stačí je trochu přepsat a přizpůsobit situaci – vašemu příběhu a konkrétnímu hrdinovi – a dodáte příběhu a jeho postavám na reálnosti a uvěřitelnosti, postavy doslova budou vystupovat ze stran knihy, zmizí ta černobílá bariéra tvořená stránkami a písmeny a příběh, který tak byl „pouhým“ zápisem na papíře (nebo třeba čtečce či jiném zařízení), se najednou začne odehrávat jako film v čtenářově hlavě – a to díky tomu, že čtenáře tzv. zaháčkujete, chytnete ho na tom nejcitlivějším místě, což jsou emoce. 

A co Vy? Píšete si deník, nebo se věnujete jen a pouze vlastní tvorbě?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trending Posts

O MNĚ

Rozený knihomol a psavec. Vítám Vás ve svém království. Věřím, že dobrých příběhů není nikdy dost. Pomůžu Vám napsat ten Váš. 

Follow Me

Kreativní písárna

-Zde začíná i Tvůj příběh-

Newsletter

Kreativní písárna

-Nebuďte na své psaní sami-

Rubriky

Edit Template

© 2023 Vytvořila Viktorie Tiw