Psaní je pro mnohé záhadou. Pořád se věří tomu, že napsat knihu není nic lehkého a nedokáže to každý. Možná i Vy obdivujete knihy oblíbených autorů a napadá Vás: „Tolik slov, tolik propracovaných postav, zápletek… to bych nikdy nezvládl/a.“
Na první pohled to vypadá jako nadlidský výkon, když se na to podíváte takto, z hlediska celku. Může to vypadat složitě, ale pravda je jiná – psaní je řemeslo jako každé jiné. Není to tedy raketová věda, dá se naučit. Ne, není to vždy lehké, ale rozhodně to není jen pro „vyvolené“.
Psaní jako cesta – ne boj s dokonalostí
Mnoho začínajících autorů se snaží metodou pokus-omyl. Není to ale to pravé ořechové pro každého. U někoho to funguje, ale u většiny přichází spíše k frustrace. Někoho to může motivovat, učit se po cestě díky přešlapům a výmolům, pravdou však je, že spoustu lidí to odradí, hlavně když nevidí očekávané výsledky. Autorský blok, pochybnosti a pak také zamítavá reakce z nakladatelství – to vše může člověka srazit.
A právě proto je dobré vědět, že na to nemusíte být sami – existují nástroje a komunity, které Vám mohou velmi pomoct. Jedním z nich je i můj e-mailový kurz Napiš svou knihu, ve kterém se krok za krokem naučíte psát – a navíc se podíváme i na to, jak zvládnout tvůrčí blok nebo prokrastinaci. Absolventi často oceňují, že mají vše přehledně na jednom místě a nemusí se trápit pokusy naslepo.

Na psaní nemusíte být sami. Existují nástroje a komunity, které Vám mohou velmi pomoct. Neváhejte je využít.

Největší nepřítel psaní? Čas
Organizace času trápí mnoho píšících lidí. V anketě ve skupině Kreativní písárna jasně zvítězil jako nejčastější překážka psaní právě nedostatek času. Překvapilo mě to – čekala jsem třeba „Nevím, jak začít“ nebo „Nevím, zda nepíšu hlouposti.“ a „Bude se někomu líbit to, co píšu?“, ale čas všechny obavy předběhl.
Zkuste se na to dívat jinak. Psaní nemusí zabrat hodiny denně a nejdůležitější, alespoň dle mého názoru, je naladit se na svůj vlastní rytmus. Když psaní trvá příliš dlouho a drhne to, můžete se cítit zklamaně, a přitom na vině je to, že nepíšete ve svou dobu.
Zkuste se schválně zaměřit na to, ve kterou denní dobu se Vám píše nejlépe a také na to, kolik času Vám zabere se do psaní ponořit. Pokud je to více než půl hodiny, tak krátké úseky nedávají smysl. Naopak maminkám, které mají často málo prostoru pro své aktivity, mohou krátké intervaly, 15 až 30 minut denně, pomoci být konzistentní a v psaní vytrvale postupovat vpřed.
Sedněte si s diářem a napište si na papír své časové možnosti. Najděte si ve svém programu okénko. Psaní vyžaduje svůj čas jako jakákoli jiná činnost. Do posilovny se také objednáváte na určitý čas a zaznamenáte si jej do diáře, Udělejte to s psaním stejně. Dejte mu pevné místo ve svém programu a uvidíte, jak to bude fungovat.
Nenuťte se však v tento vymezený čas k výkonu, to by Vás mohlo znechutit. Berte to jako takové rande se svým psaním, přemítejte o svém příběhu, napište pár vět, vyzkoušejte nějaké journalingové cvičení (např. promluvu se svými postavami), které Vám pomůže rozhýbat se při psacím bloku, udělejte si rešerši… Každý krok, který uděláte, se počítá.

Psaní a ženský cyklus – využijte svůj potenciál
Ženy mají ještě jednu proměnnou – menstruační cyklus. Ten ovlivňuje energii i kreativitu. Například já jsem nejvíce tvůrčí v tzv. kreativním týdnu. Naopak v období menstruace se mi do psaní kvůli únavě často vůbec nechce – a je to v pořádku. Nutit se za každou cenu nedává smysl. Může to ovlivnit výsledky a také Váš vztah k psaní. Respektujte své tělo i mysl. Váš čas přijde.
Tuto tematiku rozpracovávám více v e-booku Psaní podle cyklu, který Vám může pomoci lépe sladit vnitřní nastavení s tvůrčí prací.
Psaní nemusí být osamělá činnost
Ač to možná slyšíte často – psaní nemusí být samotářská záležitost. Komunita Kreativní písárna na Facebooku je prostor pro sdílení, podporu a vzdělávání. Najdete tam další autory, kteří procházejí podobnou cestou.
A pokud preferujete individuální přístup, nabízím také osobní konzultace. Můžeme spolu probrat například:
• osnovu Vašeho příběhu,
• zpětnou vazbu na text,
• brainstorming nebo plánování času.
Jako betačtenářka Vám ráda poskytnu podnětnou a empatickou zpětnou vazbu, která Vás může posunout dál – a také povzbudit. Zejména tehdy, když mi budete posílat své texty po kapitolách. Co Vás může povzbudit při psaní více než pocit, že na Váš příběh někdo čeká? Povzbuzuje Vás při jeho tvorbě? A pomáhá Vám, aby se stal tou nejlepší verzí, kterou může být
Psaní je cesta. Ne vždy rovná a jednoduchá, ale krásná a obohacující. Nemusíte ji absolvovat sami – existuje spousta způsobů, jak si ji usnadnit. Najděte si svůj rytmus, přijměte své tempo a nebojte se požádat o podporu. Osamělost, nebo tedy pocit osamělosti, může mít veliký vliv na to, zda u psaní vydržíte. Jsem tady pro Vás.