Jste na začátku své spisovatelské dráhy a šikly by se Vám postřehy někoho staršího a zkušenějšího? Možná by Vás zajímalo, co by Vám poradil Stephen King, jeden z nejúspěšnějších autorů současnosti.
Stephena Kinga netřeba sáhodlouze představovat. Tento 76letý americký spisovatel patří nejen mezi nejproduktivnější autory, ale také mezi ty nejúspěšnější. A není se čemu divit, se svým milionem prodaných knih (a to i včetně e-booků). Mnoho z jeho příběhů bylo dokonce zfilmovaných. Snem každého spisovatele je být alespoň z půlky tak produktivní a úspěšný, jako je tento král hororů.
Dobrou zprávou je, že se to naučit dá a ještě lepší ta, že King na udílení rad kolegům v řemesle skoupý není. Napsal o tom dokonce i knihu – O psaní – kterou jsem představila v rámci naučné části Knižní doporučenky ve skupině Kreativní písárna. Pokud jste knihu nečetli, nebo Vás zajímá více, čtěte směle dále. Níže najdete deset praktických tipů pro své psaní od jeho veličkosti Stephena Kinga.
Dobrou zprávou je, že se to naučit dá a ještě lepší ta, že King na udílení rad kolegům v řemesle skoupý není. Napsal o tom dokonce i knihu – O psaní. Tyhle memoáry o řemesle určitě doporučuji si přečíst.
A tady už jsou – rady velikána
Zaprvé: Pište střízliví
Každý tvrdí něco jiného, mnozí tvrdí, že víno a jiný alkohol uvolňuje zábrany, hlavně při psaní lechtivých nebo hodně drsných scén, King má však v tomto jasno: jakákoliv závislost nás poškozuje a to není něco, co bychom měli chtít.
“The Tommyknockers is an awful book. That was the last one I wrote before I cleaned up my act. And I’ve thought about it a lot lately and said to myself, “There’s really a good book in here, underneath all the sort of spurious energy that cocaine provides, and I ought to go back.” The book is about 700 pages long, and I’m thinking, “There’s probably a good 350-page novel in there.”
****
„Thommyknockeři je tak příšerná kniha. A byla tou úplně poslední, kterou jsem napsal, než jsem se uzdravil. O mnoho let později jsem o tom přemýšlel a řekl jsem si: ‚Je tady opravdu dobrá kniha, ukrytá pod všemi těmi povahami způsobenými kokainem a já bych se tedy měl vrátit nazpět.‘ Ta kniha má přes 700 stránek a co si opravdu myslím, je: ‚Pravděpodobně je v tom románu dobrých pouze něco kolem 350 stran.‘“
Rada číslo dvě: vyhněte se rozptylování, zatímco píšete
I refused to put it on my favourite places because it’s too easy to go there.” ~Stephen King Visits YouTube
****
„Odmítl jsem si jej pouštět na svých oblíbených místech, je totiž tak snadné tam jít.“ – Stephen King
Tohle je docela diskutabilní téma. Přihlaste se, kdo poslouchá hudbu při psaní? Řekla bych, že King měl určitě na mysli spíše prokrastinační sledování přihlouplých videí. No řekněte, už Vás sledování roztomilých koťátek nebo vtipných videí posunulo ve Vašem psaní? Nemarněte čas, který můžete věnovat psaní, hloupostmi. I když záleží, kdknockee leží Vaše priority, že jo.
Do třetice všeho dobrého: Naslouchejte kritikům
„Nejhorší rada? ‚Nenaslouchejte kritikům.‘“ – Stephen King
Však oni to s Vámi myslí dobře. Tedy pokud se jedná o konstruktivní kritiku. Hejtry a ty, co nerozumí Vašemu oboru, odsuňte stranou. Ale lidé, kteří Vám mohou poskytnout konstruktivní kritiku, Vás mohou posunout dále, poskytnout skvělou radu, můžete se díky nim pohnout z místa. A takoví lidé jsou k nezaplacení.
Nezapomeňte, chvála je také důležitá, ale jen mazání medu kolem pusy Vás nedonutí se zlepšit. U mě můžete očekávat jak konstruktivní kritiku, tak povzbuzení, které Vás podnítí k další tvorbě.
Čtyřka: Napište svůj první draft do tří měsíců
„Psaní první verze knihy – dokonce i dlouhé – by vám nemělo zabrat víc než tři měsíce, což je délka jednoho ročního období.“
I tuhle radu jste mohli postřehnout i v jeho knize O psaní. King má za to, že první draft knihy se dá rozhodně napsat do tří měsíců. Samozřejmě se počítá s tím že bude vyžadovat řadu úprav, ale tu základní kostru byste měli stihnout za jedno roční období.
Že by předsevzetí na zimu? 😉 A jak dlouho Vy píšete první draft své knihy?
Rada číslo pět: Vyvarujte se používání příslovcí
Ti, kdo jej znají, ti vědí: King nemá rád užívání příslovcí. Několikrát se k tomu vyjádřil, ale zcela nejvíce přesně o tom mluvil ve své knize O psaní:
„Příslovce není tvůj kamarád. Vezměte si třeba větu ‚Pevně zavřel dveře.‘ Není to nijak hrozná věta, ale zeptejte se sami sebe, zda v ní musí být slovo pevně.“
Myslím, že více není třeba dodávat.
Šest: Nezapomeňte, proč píšete
Víte, proč píšete? Pokud tento cíl neztratíte ze zřetele, celý proces si tím můžete značně zjednodušit. King má své důvody – a ty byste Vy měli mít také. Opět, citace z jeho knihy O psaní, ve které se o tom rozepisuje:
„U psaní nejde o to, abyste vydělali peníze, abyste se stali slavnými, aby vás holky chtěly, abyste získali nové přátele. Nakonec u něj jde jen o to, že obohatí životy těch, kdo si přečtou vaše věci, a právě tak obohatí i váš život. Jde u něj o to, abyste vstali, uzdravili se, povznesli se nad to. A taky byli šťastní, chápete. Abyste byli šťastní.“
Magická sedmička: Pište skvělé zahajovací věty
Skvělé zahajovací věty zachytí čtenáře a King je v tomto umu mistrem. Vzkazy o těchto důležitostech má pro obě strany, jak pro čtenáře tak i pro spisovatele:
For readers: “An opening line should invite the reader to begin the story. It should say: Listen. Come in here. You want to know about this.”
For writers: “We’ve talked so much about the reader, but you can’t forget that the opening line is important to the writer, too. To the person who’s actually boots-on-the-ground. Because it’s not just the reader’s way in, it’s the writer’s way in also, and you’ve got to find a doorway that fits us both.” ~The Atlantic
****
Pro čtenáře: „Zahajovací věta má čtenáře pozvat k započetí příběhu. Měla by říkat: ‚Poslouchej. Pojď, o tomhle chceš vědět.‘“
Pro spisovatele: „Tolik jsme toho namluvili o čtenáři, ale nesmíte zapomenout také na to, že zahajovací věty jsou neméně důležité také pro samotné spisovatele. Pro osoby, které stojí oběma nohama pevně na zemi. Protože to není jen cesta čtenáře, je to také cesta spisovatele, a vy musíte najít průchod, který padne oběma.“
Rada číslo osm: Pohlížejte na příběhy jako dosud neobjevené relikvie
Já jsem se tomuto tématu věnovala v článku o intuitivním psaní. Zmiňovala jsem tam pohled Kinga a Gilbertové, jejichž pohledy jsou v mnohém velice podobné. I když jeden se zaměřuje na živel vzduchu a druhý na živel země, jedno je jisté – příběhy tady již mezi námi jsou.
Jak píše King ve své knize O psaní – úlohou spisovatele není příběh vymyslet, ale vědět, jak jej najít a jak jej vyprávět.
„Příběhy nejsou trička, která si koupíte v krámě se suvenýry, ani nintendo. Příběhy jsou relikvie, součásti neobjeveného světa, který tu byl před námi. Spisovatelovou prací je použít nástroje ve své bedničce, aby každou z nich vykopal co nejzachovalejší. Někdy je fosilie, kterou odhalíte, malá – je to mušle. Někdy je obrovská jako Tyrannosaurus rex se všemi těmi obrovskými žebry a šklebícími se zuby. Ať je to, jak chce, ať už je to krátká povídka, či obrovský románový kolos o tisíci slovech, zůstávají postupy exkavace víceméně tytéž.“
Za deváté: Nebuďte posedlí žánrem
Hodně spisovatelů se zasekne na tom, v jakém žánru že to vlastně píší. A King tuhle věc považuje za blbost. Občas psaní v žánru může být tak omezující. V interview pro NPR King objasňuje, jak on se pasuje s přesahováním žánru, když usedne k psaní:
“People can call me a horror writer if they want to, and that’s fine — as long as the checks don’t bounce, I’m happy with that. But I think that I do a lot more, and I’m interested in the mystery of what we are and what we’re capable of doing.” ~ interview for NPR
****
„Lidé mne mohou nazývat králem hororů, chtějí-li, a je to fajn – dokud se vzor nezřítí, jsem s tím v pohodě. Ale myslím si, že dělám daleko více a jsem zaujatý záhadou, kým jsme a co jsme schopni učinit.“ – interview pro NPR
A poslední rada od velikána: Vyhněte se slovním obratům jako…
Rozhodně nezapomeňte sledovat jeho twitterový účet, kde už má přes sedm milionů sledujících a kam občas přidá dobrou radu, jako například ohledně tohoto nadužívaného frázového klišé:
“Writing a story or a novel? Great! Want a tip? NEVER use the phrase ‘for a long moment.’” ~@StephenKing
****
„Píšete příběh nebo dokonce román? Skvělé! Chcete radu? NIKDY nepoužívejte frázi ‚po dlouhou chvíli“ – z twitterového účtu Stephena Kinga
Která rada Vám osobně přijde nejprospěšnější?
ZDROJ: Volně jsem vycházela z tohoto článku na webu Writers Write.
Tam, kde jsem citace pana Kinga musela překládat sama, ponechávám kromě mého překladu také originální text, převzatý ze zdrojového článku. Buďte ke mně shovívaví, jsem psavec, korektorka a betačtenářka, ne překladatelka. Mé překladatelské schopnosti nejsou na kdo ví jak skvělé úrovni.
Chcete více rad a tipů pro své psaní? Přidejte se do facebookové skupiny Kreativní písárna, ta je jich plná.