Nic nebolí více než kritika Vašeho díla, do kterého jste dali celé své srdce i duši. Avšak uznáte, že pokud se chcete zlepšit, bez pohledu druhého člověka to nepůjde. Máte dopsáno a chystáte se na editace? Bez betačtenáře se neobejdete.
Pokud nevíte, kdo to ten betačtenář je, a proč byste ho měli chtít, radím nejdříve si přečíst článek, který Vám v tom udělá jasno. On betačtenář je opravdu důležitou složkou psacího procesu. Měl by se na dílo podívat předtím, než jej odešlete do nakladatelství. Dopsáním rukopisu celé tohle dobrodružství nekončí, ale teprve začíná!
Betačtenář Vám poskytne (nebo alespoň měl by, tedy ten opravdu dobrý) kvalitní zpětnou vazbu, díky které budete své dílo opravdu moci posunout na vyšší level. Po jeho zásahu tedy bude následovat kolečko (kolečka) editací, než si budete jistí, že takto jej opravdu chcete poslat do nakladatelství. (Ale radím to s tím opravováním nepřehnat a neudělat z toho nekonečný maraton.)
Betačtenář je velmi důležitou součástí vzniku díla, je nedílnou součásti psacího procesu. Proto je třeba vybírat jej opravdu pečlivě. Není však betačtenář jako betačtenář.
Není betačtenář jako betačtenář
Ne každý betačtenář Vám poskytne to, po čem Vaše duše tam moc prahne a co Vaše spisovatelské já a Vaše dílo tak nejvíce potřebuje – kvalitní zpětnou vazbu. Najdou se betačtenáři, kteří Vám stručně sdělí svůj dojem z díla a tím končí. Ta nejstručnější zpětná vazba může vypadat klidně jen jako „Líbilo.“/„Nelíbilo.“ Což Vám moc nedá.
Jak tedy na spolupráci, ať z ní máte co největší užitek a co nejmenší újmy na psychice?
Vybírejte pečlivě
A kde takového betačtenáře najdete? Zvolit můžete spisovatelské skupiny, skupiny věnující se právě betačtení nebo klidně mou osobu. Poskytuji opravdu kvalitní zpětnou vazbu, vždy konstruktivní, nemusíte se bát šílené kritiky a velmi ráda také povzbuzuji, inspiruji a motivuji. Jsem sice šťoura, jak o mně s láskou říkají mí klienti, ale vždy mi jde o to, abych nesrážela křehké autorské sebevědomí spisovatele onoho díla.
Komunikujte
Upřímně sdělte, co od něj potřebujete, na co by se měl zaměřit. Nejste si jistí dialogy a potřebujete vědět, jak zní, zda jsou reálně a přirozeně znějící a uvěřitelné? Zajímalo by Vás, jak působí romantická linka, zda je chemie mezi Vašimi hrdiny uvěřitelná, nebo zda zápletka tak jak je, nepůsobí moc uměle? Pokud si s nějakou částí nejste jisti, sdělte to předem.
Ptejte se však také dodatečně, nebojte se doptat, pokud Vám ze zpětné vazby nebylo něco jasné. Nestyďte se přiznat, že jste něco nepochopili.
Neberte si věci osobně
Ten člověk Vám to nenapsal, aby Vás naštval, fakt, s Vaší osobou to nemá nic společného. A i když chápu, že to může zamrzet, tak to dělá pro Vaše dobro. Vás a Vašeho díla. Já sama znám autorskou slepotu, a ze své praxe vím, že autoři mají často dojem, že je něco jasné a ono není.
Občas se s mými klienty pobavím nad nelogičnostmi, které v jejich rukopisech objevím a oni se poté v konverzaci smějí, jak to, že to neviděli hned. Nebo se naopak diví, jak na mne určité úseky textu působily. Vy jako autor máte na svůj rukopis opravdu jiný pohled než někdo z „vnějšího světa“.
Nereagujte hned
Velmi pomáhá udělat si od vyjádření betačtenáře odstup. Nereagovat hned. Prvně totiž mohou nastoupit silné emoce, a i když máte štěstí na betačtenáře, který píše konstruktivní kritiku a umí i pochválit, motivovat a inspirovat, stejně Vás to může semlít.
Dejte si tedy čas a ke zpětné vazbě se vraťte, až budete schopní nad ní uvažovat s chladnější hlavou. Později třeba sami uznáte, že měl v tomto pravdu.
Nemusíte zapracovat vše
Slova betačtenáře jsou jeho osobní názor a je to tedy doporučení, jen Vy jako autor víte, co jste chtěli svým dílem sdělit. Neberte ale jeho slova zase na příliš lehkou váhu, protože on ten člověk vidí Vaše dílo s odstupem a nadhledem, který Vám jako autorovi díla prostě chybí.
Shrňme si to tedy:
- Začněte tím, že si betačtenáře vyberete opravdu pečlivě.
- Zkuste se s ním oťukat, zjistit, zda si opravdu sedíte a rozumíte, přece jenom budete spolupracovat delší dobu a podstatnou měrou zasáhne do Vašeho díla. Dle jeho rad budete přepisovat a editovat a pokud je opravdu dobrý, tak Vás zároveň namotivuje k dalšímu psaní a pozvedne autorské sebevědomí. Já sama mám se svými pravidelnými klienty přátelský vztah a spousta z nich si nemůže vynachválit betačtení po kapitolách právě kvůli motivaci pokračovat s psaním.
- Neberte si zpětnou vazbu svého betačtenáře osobně. On to fakt nepíše, aby Vás naštval a zadupal Vaše autorské sebevědomí hluboko pod zem, ale aby naopak pozvedl Vaše dílo na vyšší level, potažmo Vás jako spisovatele.
- Pokud Vám v tom lítají emoce, dejte si nejdříve odstup od vyjádření svého betačtenáře, než se jeho zpětnou vazbou budete zabývat.
- Ideálně vyzkoušejte více než jednoho betačtenáře. Více očí více vidí.
2 Comments
Naprosto souhlasím. Dobrý a kvalitní beta čtenář má neskutečnou hodnotu a opravdu dílu dokáže velice dobře pomoci, ač to je pro autora někdy dost náročné a může znamenat i větší zásah do texu než původně čekal. V drtivé většině případů to je však pro dobrou věc 😀
Sama mám 2 velmi kvalitní beta čtenáře a optimum je dle mě tři 🙂 Když se v něčem schodou je opravdu třeba to opravit. Pokud ten názor má jen jeden, pak je to na zvážení a není od věci se o tom poradit o s těmi ostatními a udělat závěr až dle toho 🙂
Nemusí však být od věci mít i pár jen „čtenářů“ kteří se v ději zas tak moc nerýpou, ale jen zhodnotí právě jak se jim to líbilo nebo upozorní jen vyloženě věci bijící do očí (názor více lidí) ale to je už jen takový názorový doplněk, který dle mě také není špatný 🙂
Za velmi důležitou považuji onu stálou a častou komunikaci jak z pohledu autora tak beta čtenáře. I konzultace totiž dokáže velmi pomoci a třeba na věc která autorovi nešla vymyslet jinak získá jiný náhled a nápady pak přicházejí sami a dílo působí lépe 😀
Ano, dobrý a kvalitní betačtenář je k nezaplacení 🙂 Co se týče počtu, tak tam je to diskutabilní. Měla jsem klientku, které mé služby přišly drahé, což chápu, ale nakonec se mi opět ozvala, zda se jí na dílo mohu podívat, projelo jej několik betačtenářů, myslím že pět a ona udělala nějaké prvotní editace podle jejich připomínek. Chtěla, ať se na něj podívám právě po těch editacích.
Nakonec mi napsala, že já jsem byla jediná z betačtenářů, kdo si všiml některých věcí. Mí klienti mi totiž s oblibou (a s láskou) píší, že jsem fakt šťoura 😀 Ale pomáhá jim to. I když jsem byla jediná, kdo se k některým věcem vyjádřil, brala je v potaz, protože sama přiznala, že se jimi nikdo nezabýval, ona z těchto věcí neměla dobrý pocit, ale nechala je být. A já jí potvrdla, že t stojí za pozornost.
Takže o počtu to fakt není. Tato paní měla betačtenářů šest a do toho jen jeden měl podrobnější připomínky.
Komunikace je fakt klíčová. To se mi mnohokrát potvrdilo a zjistila jsem, že nejlépe to funguje u pravidelné spolupráce po kapitolách. Tehdy funguji i jako motivační a podporující prvek. Ale jak píšete, tak také pomáhám s dějem samotným. Mnohdy by člověka něco nenapadlo a já jej navedu správným směrem, jak mi napsala nedávno v mailu klientka.