Pozvání pro první rozhovor této stránky i mé maličkosti vůbec přijala česká spisovatelka a příležitostná betačtenářka Blanka Budínová. Co by tato žena, který se práci s textem věnuje po většinu svého života, vzkázala, začínajícím autorům?
Ahoj, Blanko, děkuji, že jsi přijala pozvání na rozhovor. Můžeš se nám v krátkosti představit? Kdo jsi a co děláš?
Ráda jsem přijala pozvání na rozhovor a představím se jen krátce: jsem značně pokročilého věku a psané slovo je mou celoživotní láskou.
Co Tě přivedlo ke knihám a k betačtení?
Betačtení je pro mne okrajovou záležitostí, věnuji se především vlastní tvorbě. Vyhovím, pokud se na mne obrátí s žádostí o hodnocení rukopisu někdo z mých přátel. Proč jen jim? Po nepříjemné zkušenosti s autorkou, nad jejímž obsáhlým rukopisem jsem proseděla řadu dní a která pak na mé výtky reagovala tím, že se mnou přerušila kontakt, se už do betování cizím nehrnu.
Na betování je skvělé to, že se člověk sám učí a to mne na něm nejvíc baví.
Co pro Tebe betačtení znamená a v čem podle Tebe spočívá jeho důležitost?
Na betování je skvělé to, že se člověk sám učí a to mne na něm nejvíc baví. Autor v tvůrčí euforii může leccos přehlédnout a tady přichází přičinlivá beta s upozorněním na chybu. Ten pohled zvenčí je oboustranně cenný a přínosný. Odmítám ale rukopisy, které mi nic neříkají a kterým nerozumím.
Popíšeš nám ve stručnosti, jak se spisovatelem na jeho díle pracuješ?
S autory spolupracuji tak, že si obvykle vyžádám vytištěný text, pak se chopím červené propisky a nastane to, čemu kamarád říká rudý teror.
Jsem ale tolerantní a vždycky zdůrazním, že se, pokud jde o děj, nemusí mými připomínkami řídit, mohu se ve svém úsudku mýlit. Upozorňuji hlavně na stylistická škobrtnutí a prohřešky proti pravopisu.
Argument, že na opravy hrubek je korektor, si zaslouží pár facek.
Jaké jsou nejčastější chyby spisovatelů, se kterými se při své práci betačtenářky setkáváš?
Nejčastějšími chybami mladých autorů jsou podle mne netrpělivost, zbrklost, přehnaná sebedůvěra, chabá slovní zásoba, malá sečtělost a ostudná neznalost pravopisu. Argument, že na opravy hrubek je korektor, si zaslouží pár facek.
Jaký je Tvůj šálek kávy, co se literatury týče?
Pokud jde o mé čtení, dávám přednost klasice, po novodobé knížce sáhnu spíš výjimečně.
Co bys ráda vzkázala začínajícím spisovatelům?
A co bych vzkázala začínajícím autorům? Čtěte, čtěte a ještě jednou čtěte! Čtěte hodnotné knihy! A všímejte si toho, jak to ti slavní spisovatelé dělali. Znalosti o tvůrčím psaní také nejsou k zahození a dostat se k nim už dnes není problém. A teprve pak se pusťte do psaní. Přeji hodně zdaru!
Pár slov o Blance
Nar. 25.6.1947 v Písku, se literární tvorbou zabývá od mládí – jako překladatelka, textařka a scenáristka. Spolupracovala Čs. rozhlasem a televizí, své fejetony a povídky publikovala v denním tisku a časopisech. Jejími koníčky jsou literatura, hudba, cizí jazyky a psychologie. Při psaní knihy „Každý bulí nad cibulí“, těžila z vlastních zážitků prožitých před půl stoletím, v hotelech totiž v různých profesích pracovala několik let. (zdroj životopisu: anotace z knihy Každý bulí …)
Na svém kontě má Blanka celkem tři knihy – dva romány a jednu veselou knihu básní pro děti. Její tvorbu si můžete prohlédnout na jejím profilu na Databázi knih.
A pokud by Vás zajímalo, kdo je to ten betačtenář, sepsala jsem o tom článek. A hledáte-li betačtenáře, napište mi zprávu, moc ráda poskytnu zpětnou na Váš rukopis, abyste jej mohli pozvednout na vyšší úroveň.