Definice chaosu

Další knížka, do které jsem se zamilovala na první pohled. Hlavně tedy do hlavní hrdinky Zii Hellington. Naprosto mě dostal její cynický pohled na svět, nespoutanost a divokost a její černý smysl pro humor a sarkasmus. 

Postavy tohoto příběhu jsou tak uvěřitelné, že doslova vystupují ze stránek knihy. Nebo v tomto konkrétním případě tedy spíše z obrazovek zařízení, na kterých jej čtete, protože tento příběh vyšel jako e-kniha. Ty sice nemám zrovna dvakrát v oblibě, naprosto miluju fyzické knihy, jejich vůni, kontakt s nimi, to šustění stránek při jejich obracení… Toto vše mi u jejich elektronických verzí chybí. Ale tato mě přesvědčila o tom, že jí mám dát šanci, dost mě zaujal nejen žánr (fantasy, jak jinak :D), ale také anotace. 

Děj měl spád a o dramata v příběhu vážně není nouze. Co mě ale vyděsilo už od prvních stránek jsou přešlapy v jazykové sféře. Ten text by vážně potřeboval korektora, ať už se to týká pravopisu, gramatiky nebo stylistiky. A přitom je to taková škoda. Dílo zoufale volá nejen zasáhu korektora, ale také kvalitního betačtenáře a redaktora. 

Moc se mi líbil námět. Ale ten nebyl vůbec propracovaný. Prvotní myšlenka byla určitě dobrá, možná dokonce skvělá, ale jde vidět, že na světě, ve kterém se příběh odehrává, si autorka buď nedala záležet, nebo pokud ano, zůstal pouze v její hlavě. Protože vůbec nemá řád, spousta informací chybí, nebo jsou předkládány jako zřejmý fakt, například válka mezi různými božstvy, aniž by byla situace čtenáři detailněji vykreslena, nebo aby mu byly představeni jednotliví bohové (či alespoň ti, kteří jsou důležití pro tento příběh, zbytek by stačil ve stručnosti, ale i ta tam bohužel chybí). Zdá se mi, že autorka nějak nepochopila rozdíl mezi bohem a polobohem. Vypadá to celkově na nepodařenou inspiraci knih Ricka Riordana, které miluji (jen tak mimochodem). 

Fantasy svět, který autorka stvořila, nebo spíše jak to tak vypadá nestvořila, je jaksi bez pravidel, hlavní hrdinka Zia si může dělat cokoli chce a kdykoli chce a vypadá to, že vše jí projde bez následků. Pak najednou něco nemůže. Občas to vypadá jako cochcárna pro hlavní hrdinku a pak nelogicky zase ne. Nedává to prostě smysl. Protože není v rámci čeho, že jo. Chybí mantinely, vodítka, o která se čtenář může opřít. Spousta věcí bohužel zřejmě zůstala pouze v hlavě autorky, aniž by je „dala na papír“.  A neustálé opakování „pomocí magie“ místo přímého popisu mne doslova dohánělo k šílenství.

Nejasnostmi se příběh bohužel jen hemží. Například není často jasné, zda jsou lidé zvyklí na magii či nikoli a od toho se nedá odvodit, zda je děj reálný a uvěřitelný nebo ne, tedy konkrétně reakce okolí. 

Co jsem ale naprosto hltala a co autorka zvládla bravurně, i přes nedokonalé vyprávění a chyby v jazyce, je romantická linka a charakter hlavní hrdinky. Vývoj vztahu mezí ní a Valliem jsem hltala a docela mě naštval otevřený konec, protože bych moc ráda věděla, jak celá věc dopadne. Tudíž další plusové body by autorka získala za umění dramatického ukončování, jak celéo díla, tak jednotlivých kapitol. Zda se však dočkáme pokračování po nepovedeném a zpackaném začátku, je jen ve hvězdách. 

Pokud jste pozornými čtenáři a pravidelně mě sledujete na sítích, toto byla kniha, která mne inspirovala k příspěvku „Neberte kdeco, jen abyste měli aspoň něco“. Chápu, že je frustrující být odmítnut kdo ví kolikrát nakladatelstvím a nedočkat se kolikrát ani odpovědi. Ale tímto svou situaci rozhodně nevylepšíte. Špatné jméno a pověst se napravují těžko. Nepodceňujte to jen za honbou svého cíle – tedy vydané knihy. 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trending Posts

O MNĚ

Rozený knihomol a psavec. Vítám Vás ve svém království. Věřím, že dobrých příběhů není nikdy dost. Pomůžu Vám napsat ten Váš. 

Follow Me

Kreativní písárna

-Zde začíná i Tvůj příběh-

Newsletter

Kreativní písárna

-Nebuďte na své psaní sami-

Rubriky

Edit Template

© 2023 Vytvořila Viktorie Tiw