Existují dva velicí nepřátelé všech spisovatelů – spisovatelský blok a prokrastinace. S tím prvním Vám dnes sice nepomohu, ale na ten druhý se rozhodně dnes mrkneme. Jestliže jste tedy chorobní prokrastinátoři, dnes budete odcházet s radami a tipy, jak s prokrastinací zatočit.
Ze všeho nejdříve bychom si ale měli posvítit na to, jaký je mezi těmito dvěma stavy rozdíl. Může se zdát, že jde o to samé, protože obojí přináší stejné ovoce – tedy žádné. Jak si ale za chvilinku povíme, jsou odlišné. Ten rozdíl totiž tkví v přístupu k věci. A ten není v obou případech stejný.
Jaký je tedy rozdíl mezi spisovatelem prokrastinujícím a spisovatelem trpícím spisovatelským blokem? Možná v tom rozdíl nevidíte, výsledek je přece tentýž – prázdná stránka a na ní ani čárka.
Ten první se však psaní vyhýbá. Ten druhý jde této bohulibé činnosti sice naproti, ale zásek mu nedovolí se psaní věnovat naplno. Prostě má v hlavě prázdno. Nemá šajna, jak by měl pokračovat dále. Tak moc chce psát, je ponořen ve svém příběhu, ale nemůže pokračovat, chybí múza.
Je na programu dne pořád něco jiného než psaní?
Tak to s největší pravděpodobností prokrastinujete. Pokud se opravdu tedy psaní chcete věnovat. Při spisovatelském bloku se psaní totiž nemůžete dočkat, ale jakmile si k němu sednete, v hlavě je vymeteno a Vy ze sebe nedostanete ani písmenko.
Prokrastinátor naopak klidně i svou oblíbenou činnost odkládá a „raději“ ji vymění za něco jiného. Typickým nešvarem jsou sociální sítě a gamesy. Prokrastinátoři na rozdíl od svých „bloklých“ kolegů z branže nemají problém se psaním začít, jakmile si sednou k prázdné stránce, valí se z nich příval slov, který držela hráz jen silou vůle.
Podle statistik trpí prokrastinací všeobecně zhruba polovina populace.
(Ne)prokrastinace) u žen
U žen jde o samostatné téma. Alespoň dle mého názoru a zkušenosti. Tak jako mnoho jiných činností, i psaní může velmi souviset s měsíčním cyklem. Zdánlivá prokrastinace u žen tedy může souviset s tím, že daná (divo)ženka není až tak úplně sladěná se svým menstruačním cyklem.
Ženy totiž fungují jinak než muži. Ne lineárně, nýbrž cyklicky (pokud tedy nejsou brzděny HA a podobnými chuťovkami). Více jsem se tomu věnovala v tomto článku. Vřele doporučuji knihu Mirandy Gray Cyklická žena, která se tématu cykličnosti věnuje podrobněji.
A jak tedy na potvůrku na „p“ vyzrát?
Níže najdete osm tipů, jak ji přemoci. Ani Honza nebyl lépe vybavený na draka, než Vy budete na prokrastinaci.
1) Může pomoci pevný harmonogram
Pokud patříte mezi lidi, kteří milují řád a potřebují vědět, kdy přesně se co bude dělat, zařaďte si psaní do svého dne stejně pevně jako práci, čas na jídlo, rodinu nebo odpočinek. Zapište si jej do diáře a neuhněte ani o píď. Vaše kniha není o nic méně důležitá než cokoli jiného.
Věděli jste, že stačí pouhých 10–30 minut denně a do roka můžete mít napsanou knihu? Není tedy třeba psát hodiny v kuse, ale vyplatí se pravidelnost.
2) Odpočinek
Zdá se to možná jako hloupá rada, pokud máte problém najít si čas na psaní a teď Vám radím, udělat si čas na odpočinek. Ale jen zdánlivě. Často neumíme opravdu kvalitně odpočívat a místo toho prokrastinujeme v podobě sjíždění sociálních sítí nebo paření gamesek. A to se jako kvalitní odpočinek počítat vážně nedá. Zabíjí to akorát flow a veškerou kreativitu.
A jak stresu a zahlcení předcházet? O tom budou další body.
3) Naučte se říkat NE
Tak řeknete naopak svému psaní ANO. Pořiďte si diář (viz bod číslo jedna) a zapisujte si do něj jen ty úkoly, které opravdu splnit chcete. Opravdu nemusíte kývnout na každý požadavek. Ujasněte si, co je pro Vás priorita. A samozřejmě, jak již bylo řečeno, nezapomeňte si do harmonogramu vyhradit políčko pro „PSANÍ“. Musíte si přece ujasnit priority, no ne?
4) Zjednodušte si svůj život
Dost úzce to souvisí s předchozím bodem. Opravdu Vás naplňuje dělat vše, co děláte? Nedalo by se něco delegovat na někoho jiného, nebo to vynechat úplně? Nejen, že Vám tak vznikne trvale volný prostor, který můžete poté zaplnit něčím, co je Vašemu srdci milejší, třeba právě psaní, ale při pořádném jarním úklidu se můžete zbavit stresu z přehlcenosti. Já osobně jsem zastáncem jednoduchosti a minimalismu ve všech oblastech života.
5) Zjistěte, jaký jste typ
Jste spíše sova nebo ranní ptáče? Pokud odpovíte, že jste nějaký druh trvale vyčerpaného holuba, vraťte se k bodu číslo dva. V opačném případě čtěte dále.
Kdy Vámi flow proudí nejlépe? Raději si každý den o fous přivstanete, anebo píšete raději až tehdy, až celý dům utichne? Někdy prokrastinace může souviset s tím, že nejedeme podle svého rytmu.
Jestliže jste po práci šíleně vystresovaní a unavení a poté ještě uvažujete, co vše je potřeba doma stihout, není divu, že raději doháníte resty, než abyste psali. Maximálně „odpočíváte“ u nějaké onlajnovky nebo na nějaké socce. Pokud ale jste ráno rádi, že se sotva vyhrabete z postele, tak se flow taky nedá čekat. Jděte mu naproti, najděte si svůj ideální čas a udělejte si z toho rutinu.
6) Odměňte se
Takovým šidítkem může být odměna v podobě něčeho, co máte fakt rádi, na co se budete těšit a to Vás nakopne k tomu, abyste si k psaní sedli. Psaní milujete, ale čeká Vás náročná scéna, které se vyhýbáte jako čert kříži? Malý dáreček může být dostatečnou motivací, abyste ji opravdu dopsali.
Jak slavíte dokončenou knihu?
7) Psací rituál
Zejména v zemi za velkou louží si prý nemohou vynachválit psací rituály. Zkuste to taky. Vytvořte si prostředí, na které se budete těšit, ve kterém tvořit bude jedna báseň a prokrastinace tak nemá šanci. Oblíbený mok, playlist, nebo třeba psací bačkory? Mě osobně stačí sklenice vody, při tvoření mám neustálou potřebu popíjet. S vínem by to u mě vypadalo po chvíli psaní více než vesele 😀
Mně osobně se nejlépe píše venku na čerstvém vzduchu. Proto s sebou neustále nosím svůj spisovatelský deníček. Jaké je Vaše oblíbené psací místo?
8) Nebuďte na to sami
Pořiďte si spisovatelského parťáka. Když nebudete na psaní sami, nebo když zde bude někdo, kdo se bude těšit na další kapitolu Vašeho příběhu a ideálně Vám poskytne zpětnou vazbu v podobě konstruktivní kritiky, je to velký nakopávanec k tomu dílo nakonec dokončit.
A to mohu být třeba i já. Funguji nejen jako betačtenář, ale také jako motivátor a velká podpora. Mám zkušenost jak s příběhy dokončenými, tak právě s těmi rozepsanými, kdy nejen vychytávám chybičky a pomáhám ladit dílo k dokonalosti, ale nabízím mnohem více.
Anebo se přidejte k partě stejně nadšených lidí, hned se Vám bude psát lépe. Kreativní písárna je místo, kde se můžete seznámit, najdete zde motivaci a inspiraci, vzdělávání a hlavně spoustu rad a tipů pro své psaní.