Napsat knihu je běh na dlouhou trať. Avšak ve víru všedních povinností si nenajdete dost času na takový velký projekt, a tak nad tím jen mávnete rukou a necháte svou touhu schovanou v šuplíčku s nápisem „Až někdy jindy“ nebo dokonce „Nesplnitelné sny“. Není to škoda? Přesvědčím Vás, že psaní knihy opravdu nemusíte věnovat hodiny denně, abyste ji dopsali.
Je pravda, že celý projekt s názvem kniha zabere více než jen jedno odpoledne. Tady ale záleží na více proměnných, např. jako je délka výsledné knihy, protože jinak dlouho se bude psát novela o sto stranách a jinak epická fantasy sága jako je třeba Píseň ledu a ohně.
Hodně ale záleží na tom, jaký jste spisovatel. Jak moc plánujete a tvoříte osnovu dopředu, jak moc přemýšlíte nad tím, co píšete, jak moc pak škrtáte a přepisujete… Následné editace také mohou prodloužit cestu ke čtenáři. Takže ve výsledku nezáleží na tom, zda máte na psaní hodiny denně, ale na tom, jak přistupujete ke knize v celkovém horizontu, jak vysoko je na Vašem žebříčku priorit, jak rychle a efektivně píšete (tudíž nezáleží jen na tom, kolik času si na ni celkově vyhradíte) a jak rychle ji chcete napsat.
Na psaní není nic složitého. Jediné, co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.
– Ernest Hemingway
Nenásledujte slepě cizí rady
K tomu vybízím i ve svém novém e-booku VYZRAJ NA KNIHU, který Vás provede celým psacím procesem od prvotní myšlenky přes samotné psaní až po cestu ke čtenáři. Pokud Vás tedy ve Vašem psaní brzdí nejen mylná myšlenka o nedostatku času, ale také neznalost psacího procesu, je tento průvodce přesně to pravé pro Vás.
Poznejte nejdříve sami sebe
Jak to máte Vy? Kolik reálně času můžete věnovat svému psaní? A jak to máte se soustředěním? Pokud potřebujete alespoň hodinu, kdy si na své psaní sednete, nemusí být reálné, abyste se takto svému psaní věnovali denně. Pokud jste plánovací typ, popadněte svůj diář a reálně zhodnoťte svůj denní i týdenní program.
K tomu, abyste napsali knihu, může reálně stačit deset až třicet minut Vašeho času, které každý den svému psaní věnujete. Pokud tedy nemáte hodiny času, ale potřebujete pravidelnost, nenechte se zviklat tím, že nemáte ve svém nabitém programu velký prostor pro psaní. Zkuste si ho vytvořit, i když bude třeba menší. Je reálné si o cca půl hodiny přivstat? Nebo psát chvíli místo večerního sledování seriálu? A co cesta do práce? Nechte mobil v kabelce či batohu a místo scrollování sítí napište pár řádků do své knihy.
Pokud potřebujete na své psaní delší dobu, podívejte se, který den/dny reálně přichází v úvahu a vyhraďte si tento čas v diáři. Pověste na své dveře tabulku s nápisem NERUŠIT a věnujte se jen a pouze svému psaní. A ten zbytek dní, kdy nepíšete, zažeňte všechny výčitky svědomí a pokud Vám bude lépe a podpoří Vás to ve Vaší tvorbě, pište si poznámky nebo alespoň na Váš příběh myslete, ať jste stále ve spojení.
Dámy mohou psát v souladu se svým cyklem, který jim pomůže k větší efektivitě, takže někdy opravdu mohou psát hodiny denně a jindy vůbec a ve výsledku je to vyjde lépe, než si k psaní sednout pravidelně každý den, výsledky opravdu budou mluvit za vše.
Jak si tedy udělat na své psaní čas?
- Udělejte si z něj svou prioritu, takže když se ve Vašem programu uvolní místečko, není to příležitost jak kouknout na další díl seriálu nebo jít luxovat, ale psát.
- Zhodnoťte, co je pro Vás reálné. Budete raději psát po troškách každý den, třeba deset až třicet minut, nebo potřebujete pro své soustředění alespoň hodinu, a tak si vyhradíte třeba jednou do týdne volné psací odpoledne?
- Pokud jste spisovatelka, zvažte psát v souladu se svým cyklem, může se to výrazně odrazit na efektivitě, výsledku a radosti z kreativní tvorby.
- Zapište si psací čas do diáře a z něj neuhněte ani o píď.
Jen proto, že někdo něco učí, neznamená, že je to stoprocentní pravda. Vždy se může najít někdo, komu to prostě nebude sedět. A jen proto, že nepíšete hodiny denně a nechrlíte ze sebe jednu knihu za druhou tempem minimálně jedna ročně, neznamená to, že jste o to méně spisovatel.
Pište tak, aby Vám to dělalo radost, a pokud máte touhu psát, tak pište. Nenechte se odradit tím, že napsat knihu trvá dlouho, zabere to nějaký čas, nebo že na to nemáte. Nejen s tím Vám pomůžu také na konzultaci. Pokud je tedy Vaším snem jednou napsat knihu, nenechte jej ležet jen tak ladem. Sny jsou to, co dává našemu životu smysl. Plňme si je 🙂