Máte problémy ponořit se do psaní? Nedaří se Vám dostat do té správné psací nálady, jet s proudem své kreativity a nevnímat svět okolo sebe? Je načase naučit se (opět) dostat do stavu flow. Jak na to Vám odpoví tento článek.
Co je to to flow?
Flow. Slovo zkoumané v ezo a seberozvojovém světě ze všech možných úhlů a stran. Co ale vlastně znamená? Asi jste už pochopili, že jde o anglické slovo a když jej přesně přeložíte, jeho význam je tok nebo taky proud. Jde tedy o plynutí s proudem, soustředění se na činnost, až takovou, že můžete pracovat několik hodin a ani nevíte jak, naprosto ztratíte pojem o čase. Přirozeně se v tomto stavu nacházejí třeba děti. Zkuste je někdy pozorovat při hraní a uvidíte 🙂
„Čeho všeho by mohl dosáhnout dospělý, kdyby měl trpělivost dítěte a jeho soustředěnost v činnosti, která je pro něho důležitá!“
– Erich Fromm
Proč chtít být ve stavu flow?
Flow má samé výhody – budete výkonnější, efektivnější a kreativnější. Když se dostanete do tohoto stavu, kdy nevnímáte nic okolo sebe (jako matka si musím do této věty dosadit slovo „téměř“, tedy „téměř nic“ :D), ponoříte se plně do činnosti, tedy jste soustředění na ten daný úkol a je pravděpodobnější, že se Vám podaří ho dokončit.
Jak se dostat do stavu flow?
A tady se nabízí zásadní otázka. Jak se do stavu flow dostat? K tomu existuje spousta rad a tipů. V podstatě jde o to „oblbnout“ mozek, dostat se do stavu, kdy nebudete tolik přemýšlet a naladíte se na kreativní vlnu, na splnění úkolu, který jste si předsevzali udělat. Jste prostě tady a teď jen s danou činností.
Vyhraďte si na psaní speciální čas
Tohle pomůže nejen se psaním ve flow, ale taky při boji s prokrastinací. Když si vyhradíte místo v diáři, políčko, do kterého napíšete PSANÍ a neuhnete z toho, tak se psaní prostě budete věnovat. Pravidelný speciální čas věnovaný Vaší oblíbené činnosti bude mít za následek ještě něco jiného: Vaše mysl se připraví na to, co jste si naplánovali.
Vzpomínáte si na Malého prince? Jak jej liška poučovala o důležitosti rituálů, když se jí ptal, co to znamená si ji ochočit?
„Bylo by lepší, kdybys chodil vždycky ve stejnou hodinu,“ řekla liška. „Když například přijdeš ve čtyři hodiny odpoledne, už od tří začnu být šťastná. Jak bude hodina ubíhat, budu stále šťastnější. Ve čtyři hodiny už budu celá nesvá a znepokojená. Objevím cenu štěstí! Ale když budeš chodit kdykoliv, nebudu nikdy vědět, na kolik hodin si mám nastavit srdce… Potřebuji rituály.“
A s psaním to může být taky tak. Když si vyhradíte speciální čas, který se rozhodnete psaní věnovat, budete se na něj těšit, přenastavíte svou mysl a ta se tak dostane do stavu flow.
Tento speciální čas si plánujte podle svých preferencí, schopností a možností – píšete radši každý den po krátký čas, nebo se raději před světem zavřete na pár hodin, kdy neděláte nic jiného, než že jste jen ve vlastním světě a píšete a píšete?
Navoďte atmosféru
Občas ani to nemusí stačit. Může se stát, že si sednete k psaní, na které jste se těšili a nakonec sedíte a jen čučíte do prázdné stránky a nedokážete se uvolnit. Jedním ze způsobů, jak se naladit na psaní, je navodit tu správnou atmosféru.
Pusťte si k tomu svou oblíbenou hudbu – vytvořte si speciální playlist jen pro psaní. Tak, jak v příběhu působíte na všechny smysly hrdiny, udělejte to i u sebe, takže kromě sluchu můžete zaměstnat čich – vonná svíčka či pár kapek esenciálního oleje udělají divy a co třeba horký čaj do hrnku s nějakým povzbuzujícím nápisem?
Udělejte vše pro to, abyste se uvolnili a naladili na psaní. Pomoci může prý i speciální oblečení, oblíbené tričko či pantofle.
Nenechte se ničím a nikým rušit
K tomu, abyste se uvolnili, Vám dopomůže i to, když budete před ostatními hrát mrtvého brouka – vypněte telefon, odhlašte se ze sociálních sítí a zrušte zvonek, aspoň na chvíli. Jedině tak se můžete ponořit plně do činnosti.
Změňte psací místo
Důvodem, proč se Vám nemusí dařit dostat do flow, může být i to, že Vám prostě nevyhovuje místo, na kterém jste zvyklí psát. To se může časem měnit. Já osobně píšu nejraději venku. Děti se zabaví na hřišti a na čerstvém vzduchu je mi prostě lépe.
Ale bude to mít něco společného i s tím, že najednou vypustím úplně celý to-do list, co je potřeba udělat a místo toho, abych skládala prádlo či umývala nádobí, tak prostě píšu. Nevadí mi ani to, že musím poté vše přepisovat, já totiž hodně ráda píšu rukou.
Psací techniky
Pokud se hned nemůžete rozepsat, zkuste nechat svůj příběh ještě chvíli spát a pište jen tak. Free writing neboli volné psaní je skvělá technika nejen v psaní deníku, ale také v psaní kreativním. Můžete psát jen tak, co Vás napadne, nebo se podpořit psacími prompts či vést dialogy s postavami nebo samotným příběhem.
To může být taková Vaše psací rozcvička, která Vám ale může také pomoci posunout se ve Vašem psaní. Při dialozích se můžete dobrat originálních a nečekaných řešení, díky psacím prompts se můžete skvěle rozepsat a některé scénky možná použijete ve vlastním příběhu. K rozepsání můžete použít otázky Deníkové výzvy, každý den najdete jednu v mé skupině Kreativní písárna.
Flow v souladu s cyklem
Jedním ze způsobů, jak se dostat do flow, je svést se na vlně svého cyklu Být v souladu se svou podstatou. Myslím tím cyklus menstruační. O jeho vlivu na psaní jsem napsala článek, přečíst si jej můžete zde.
Mně se nejlépe píše v kreativní fázi mého cyklu, kdy se ze mne písmenka často sypou a ani nevím jak. Nemám to pod kontrolou. Hodně jde ale i o to, zda mám vizi. A to je právě ten háček. Myslíte, že si vizi vymýšlíme, nebo k nám chodí?
Momentálně pracuji na svém románu. Oprášila jsem starý námět, který ke mně přišel před pár lety a zúčastnila jsem se s ním povídkové literární soutěže. Ale moje betačtenářky chtěly vědět více. Povídka byla totiž dost krátká, limitovaná počtem stran v pravidlech soutěže. A tak jsem se rozepsala…Šlo to samo, až do…
Jenže zároveň v této době pro Vás připravuji e-book o psacím procesu. Pomáhat spisovatelům je mé poslání. A co myslíte, že mi více chodí? 😀 Jasně, kdo hádal, že inspirace ke knize pro Vás, tak hádal správně. Teď, když si k tomu vědomě sednu v kreativní fázi a jen si pomyslím, co bych Vám chtěla předat, na jaké téma ještě se v knize podívat, přijde to ke mně. Samo. Skoro ani nestíhám zapisovat.
S mým románem je to o trochu horší, ale tady cítím, že ke mně příběh chodí postupně, krok za krokem. Nemám to pod kontrolou. Občas se až sama divím, jak to funguje.
Flow bez kontroly
A řekla bych, že tady je ten kámen úrazu. Hodně lidí chce psát ve flow, ale chce to mít pod kontrolou. Z mé zkušenosti bych si ale troufla říct, že to nelze. Jasně, můžete si sice sepsat osnovu příběhu a když k Vám přijde ve vizi, tak je to ok, ale vymyslet to? V tomto se stavím blíže strany Kinga a Gilbertové, kteří věří tomu, že dobrý příběh prostě nevymyslíte. Existuje a Vy jej jen předáte světu. Jste prostě takové médium, které jej zpřístupní světu.
Mimochodem i tento článek jsem začala psát v kreativní fázi, dostala se do stavu flow. Vize o múze ke mně přišla při ranním cvičení jógy a já jen doufala, že na něj nezapomenu a taky jsem uvažovala, jak Vám jej nejlépe předat. Ve storíčku? V reelsku? V článku či statusu?
Nakonec jsem se docela dost rozepsala, jak vidíte. Múza je celkem ošidná dáma, dá se podpořit, ale nedá se spoutat. Takové jsou alespoň mé zkušenosti. Doporučuji tedy mít u sebe pořád při ruce spisovatelský deníček pro případ, že by se zrovna rozhodla Vás navštívit.
Anebo si psát poznámky třeba do mobilu. Pokud nemáte čas, existují i mobilní aplikace, které převedou mluvené slovo na to psané. Když budete mít pak času více, sednete si k tomu a budete psát podle poznámek, které jste si napsali během dne.
A co Vy? Máte nějaké speciální způsoby jak se dostat do stavu flow? Jak se Vám nejlépe píše?